Czaplickifun - zamów sprzęt kajakowy w naszym sklepie oraz poznaj freestyle kajakowy z Zofią Tułą lub Tomaszem Czaplickim w naszej szkole - szkolenia, indywidualne treningi.
PL
Czplickifunszkola zm 32x19 CZAPLICKI FUN SZKOŁA SKLEP KAJAKOWY KAJAK KURS KAJAKARSTWO FREESTYLE 650_uganda freestyle kajakowy kajakarstwo szkolenia czaplickifun JK news socila media www

Freestyle kajakowy naszą pasją

Pdf Print16x16 Mail16x16
Freestyle Kajakowy, to stosunkowo młoda lecz prężnie rozwijająca się na świecie i w Polsce dyscyplina sportu. Początek tego rodzaju kajakarstwa datuje się na lata 80 XX wieku, choć już wcześniej kajakarze w różnych miejscach na świecie niezależnie od siebie zaczęli eksperymentować z techniką pływania w kajakarstwie górskim.  Jak sugeruje sama nazwa jest to sport, w którym należy wykonywać elementy techniki (figury) w możliwie jak najbardziej efektowny sposób. Jako przykład niech posłuży Loop , czyli salto w kajaku, które można wykonać w wersji podstawowej, aerial, huge i clean, co daje możliwość zdobywania dodatkowych not za styl wykonania tejże figury. Zawodnik ma do dyspozycji 2 przejazdy eliminacyjne, w których musi pokazać się od najlepszej strony prezentując jak najwięcej trudnych, wysoko punktowanych figur powietrznych, obrotowych, łączonych (linked). Suma uzyskanych punktów z dwóch 45 sekundowych przejazdów decyduje czy zawodnik przechodzi do ćwierćfinału a po następnych przejazdach półfinału i finału.

Tomasz Czaplicki podczas podczas eliminacji Mistrzostw Europy 2012

Freestyle Kajakowy jest dyscypliną bardzo widowiskową. Zawodnicy podczas  przejazdów prezentują swój repertuar ewolucji, które są oceniane pod kątem czystości techniki przez sędziów wariacji.
Wysokiej klasy kajakarze freestyle'owi sporą część 45 sekundowego przejazdu spędzają w powietrzu, co zdecydowanie odróznia ten sport od reszty dyscyplin kajakowych.
Kajakarstwo Freestyle'owe jest sportem nowoczesnym, w którym odnajedziemy wszystkie cenione w dzisiajeszych czasach elementy walki sportowej. Mamy tutaj na myśli: estetykę i harmonie ruchu, szybkość, widowiskowość, siłę, strategię i kreatywność... Powoduje to, że Freestyle Kajakowy jest dyscypliną wyjątkową i ciekawą. Fenomen tego rodzaju kajakarstwa polega na tym, że zawsze istnieje możliwość rozwoju. Zawsze można nauczyć się jakiejś nowej ewolucji, albo wykonać ją wyżej (w powietrzu), albo czyściej (bez użycia wiosła). Można uprawiać ją na wodach otwartych: jeziorach, morzach, rzekach górskich i nizinnych, jak i w hali na basenach krytych. My najbardziej lubimy latać na dużych falach i w odwojach.


Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki